pondělí 12. dubna 2010

čivava



alt=""id="BLOGGER_PHOTO_ID_5459511495128734098" />






Původ plemene čivava

Původ plemene Čivava není jistý, ale pravděpodobně pochází ze Střední Ameriky. Svůj název získalo podle nejmenšího mexického státu Chihuahua. Podle archeologických nálezů bylo toto plemeno chováno indiánskými kmeny Aztéků, Mayů a Tolkéků k náboženským účelům. Psi byli po smrti náčelníka kmene rituálně zabiti a pohřbeni spolu s ním. Toltékové zdobili svoje stavby soškami, které čivavu velmi připomínají. Také existují teorie o přivezení plemene do Střední Ameriky španělskými obchodníky z Číny nebo Japonska.



V Evropě se toto plemeno stalo oblíbeným až po roce 1890, kdy italské zpěvačce Adelaine Patti věnoval mexický prezident Čivavu ukrytou v kytici květů.



Do naší země byla první fenka dovezena v roce 1971 z USA. Jmenovala se Carrisima Ali- Ettes a měla hnědou barvu. První štěňátko se narodilo až v roce 1974.


Povaha Čivav

Obranářská a odvážná povaha Čivav, neubírá nic na jejich roztomilosti a přítulnosti. Dokáží být agresivní a neukázněné, ale při důsledném výcviku a přísnosti majitele se z Čivavy stává poslušné a hodné zvíře. Miluje procházky stejně jako ležení v teplíčku domova. Je velmi vhodná do bytu a zvláště ke starým lidem, kteří se o ni mohou starat s ohledem na její nenáročnost, velikost a oddanost svému pánovi, kterou mu prokazují mazlením v jeho náručí. Milují společnost psů i lidí, jsou odvážné a velmi smělé. Při jakémkoli náznaku útoku ze strany dospělých lidí nebo dětí, mohou i zaútočit a agresora pokousat. Proto se moc nehodí do domácnosti s malými dětmi.


Popis plemene Čivava

Čivava je považována za nejmenšího psa na světě. Známé jsou dva typy, a to krátkosrstá a dlouhosrstá čivava, která je mezi chovateli oblíbená. Barva srsti může být různá a to jednobarevná ale i kombinace více barev.



Hlava čivavy má typický jablkovitý tvar, se širokým a klenutým čelem. Oči jsou velké, plné. Uši má vztyčené, široké, na špičce se zužují. Má krátký, rovný, zužující se čumáček. Krk středně dlouhý, zlehka klenutý spojuje hlavičku s tělíčkem mírně obdélníkového tvaru s rovným hřbetem a hrudníkem. Břicho je vtažené. Končetiny i navzdory velikosti jsou silné a svalnaté. Vysoko nošený středně dlouhý ocásek, který nikdy nestahuje mezi nohy, se směrem ke špičce zužuje. Srst má čivava dlouhou, jemnou a hedvábnou. Srst je v obličeji a na konci končetin krátká.



Čivava je v kohoutku vysoká 15 - 23 cm. Ideální hmotnost by se měla pohybovat v rozmezí 1,5 - 3 kg.


Plemenný standard

Čivava patří podle FCI do skupiny IX. - společenská plemena a toy, sekce 6 - Společenští psi bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka v ČR je CHI. Číslo je 218/23. 06. 2004 Velká Británie. Datum publikování původního standardu je 24. 03. 2004.



Základní péče

Čivava není náročná na údržbu. Vyžaduje lásku a pozornost, občas jemným kartáčkem pročesat srst. Uslzená očička je potřeba někdy otřít papírovým kapesníčkem, aby se nevytvářely hnědé a rezavé skvrnky pod očima.



Drápky je potřeba stříhat 1 - 2 x do měsíce, což se pejskům moc nelíbí.

Japonské plemeno psa - Akita Inu





Akita inu je pes ve kterém je skloubena hrdost a odvaha japonských samurajů.Je to velice inteligentní,občas paličatý a sebevědomý pes. Ke spokojenému životu potřebuje přítomnost své rodiny,které je nesmírně oddán.Jeho věrnost je pověstná.Japonci toto plemeno prohlásili za svou národní přírodní památku a nám je nám ctí,že můžeme s těmito psy trávit společný život.

pondělí 5. dubna 2010

základní informace o žirafách


Řád: sudokopytníci
Čeleď: žirafovití
Celková výška: 400 - 580 cm
Váha: samci mohou vážit až 2000 kg
Délka březosti: 14 - 15 měsíců
Počet mláďat: 1, výjmečně 2
Zajímavost: Žirafy jsou nejvyšším savcem na zemi



Historie
Před hodně lety na žirafách nic moc zajímavého nebylo, krk moc dlouhý neměly. Později byla objevena pralesní žirafa (okapi), mezitím mnoho dalších poddruhů a potom žirafa Rotschildova, která je dnes nejznámější žirafou.

Poddruhy žiraf
Zatím bylo objeveno 10 poddruhů žiraf (Giraffa camelopardalis). Jsou to:
-žirafa síťovaná
-žirafa súdánská
-žirafa mramorovaná
-žirafa núbijská
-žirafa západoafrická
-žirafa zambijská
-žirafa angolská
-žirafa kapská
-žirafa Rotschildova
-žirafa masajská

Vzhled, rychlost, váha
Žirafí krk se skládá, stejně jako u člověka, ze sedmi obratlů. Váha dospělých žiraf se pohybuje kolem 1 tisíce kilogramů, dospělí samci mohou vážit až 2 tuny. Žirafy se pohybují rychlostí kolem 50-60 km/h, taková rychlost pro ně není žádným problémem. Chodí mimochodem (to zn. že obě nohy na jedné straně dějají krok současně). Rovnováhu udržují pomocí krku.

Jak žirafy pijí
Pro žirafy je pití vlastně takovým akrobatickým kouskem, protože při něm musí ohnout kolena, roztáhnout přední nohy daleko od sebe a kývavými pohyby hlavu pomalu spustit k vodní hladině a při zvedání hlavy musí žirafa postupovat taky opatrně. Její mozek se totiž při pití nachází dva metry pod srdcem a když se zvedne, tak naopak 2 metry nad ním. Takže kdyby rychle krk sklonila a pak rychle zvedla, omdlela by.

K čemu žirafě slouží krk...
Tak nejprve je to samozřejmě k získávání potravy ze stromů, pak také k udržování rovnováhy (jak už jsem psala). Vědci však také přišli na to, že čím mají samci delší krk, tím úspěšnější bývají při získavání samic.

Smysly
Žirafa má pravděpodobně největší rozsah vidění ze všech savců. Vidí daleko a velmi ostře. Tvora velkého asi tak jako člověk, dokáže bez problému rozeznat na vzdálenost 2000 metrů. Zrak ale není jediným smyslem který má velice dobře vyvinutý. Patří k nim i sluch a čich.

Potrava
Mezi žirafí potravu patří výhonky akácií, které jsou šťavnaté a křehké ještě i v době, kdy jsou jiné rostliny už zcela vysušené. Žirafy mají skvěle ohebný jazyk, který jsou schopny vypláznout až na vzdálenost půl metru. Trny žirafám vůbec nevadí, dokáže se s nimi skvěle vypořádat. Vysune svůj jazyk, ovine jej kolem větve a jemně ji přitáhne mezi našpulené pysky. Pak zavře tlamu a dokonale očeše listy, trny a slabší větvičky. Na žirafím jídelníčku však kromě výhonků akácií figuruje na stovku dalších druhů rostlin. Objemově to za den dělá více než 50 kg potravy. Pást že žirafy vydávají ráno a večer, kdy jsou lístky na stromech mírně zavinuté a lépe se trhají. Žirafy jsou býložravci i když občas bývá sledováno, že se přiživují na zdechlinách kopytníků, doplňují si tak ale zřejmě chybějící tekutiny.

Rozmnožování
Samec si vybere samici, přistoupí k ní a tiskne se čenichem k jejím slabinám. Samice na to reaguje močením. Samec při tom skloní opatrně hlavu, aby zachytil moč jazykem, pak zvedne hlavu a vysune své dlouhé sevřené pysky (flémuje). Smyslem jeho počínání je snaha odhalit, v jakém stádiu říje samice je a jestli se má o ni vůbec zajímat. Pokud je vše jak má být, zamilovaný párek se o sebe začne otírat a následuje páření. Po páření je samice březí 15 měsíců a rodí 1 mládě, jenom vzácně se rodí dvojčata.


Můj vztah k žirafám
Nejdřív se asi zeptáte proč mám přezdívku zirafka004. Její původ sahá až do doby, kdy jsem ještě chodila do 3. třídy. Tehdy jsem byla 2. nejvyšší holka ze třídy a jeden kluk mi říkal "Žirafo." Mně se to celkem zalíbilo a navíc sousedi naší rodině taky říkali "Žirafy". Když jsem si zakládala účet na www.atlas.cz, nemohla jsem vymyslet žádný nick. Pak jsem přišla na "zirafa", jenže to už bylo bohužel obsazené. Sestra mi poradila, že bych mohla zkusit zdrobnělinu, ale ta byla obsazena také. Ale potom jsem si vzpomněla na doby, kdy jsme ještě se sestřinou kamarádkou dělaly korzety. Každá měla svoji vizitku i já. Na ní bylo uvedeno moje "jméno" Bizonek004. Takže jsem se registrovala jako zirafka004 a tento nick už 4 roky používám. Hold jsem si na něj už zvykla.

Kromě žirafího nicku mám ale i jinou úchylku :) Začala jsem sbírat žirafy. Doma už jich mám skoro plný pokojíček, všude se povalují samí plyšáci, hrnky, tužky. Kdybyste se chtěli podívat na moji sbírku žiraf, navštivte můj